تبادل برق با کشور همسایه

امکان فنی تبادل 800 مگاوات انرژی برق با جمهوری اذربایجان برقرار شده است

معرفی به دوستان

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه امکان فنی تبادل ۸۰۰ مگاوات برق با جمهوری آذربایجان برقرار شده است، گفت: در قرارداد بین دو کشور این موضوع مورد توافق قرار گرفته است که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته پس از تابستان این ظرفیت را فعال خواهیم کرد.

رضا اردکانیان در حاشیه دیدار با پرویز شهباز‌اف، وزیر انرژی جمهوری آذربایجان با اشاره به اینکه دو کشور دارای ارتباط چند ده ساله در زمینه همکاری‌های بخش آب و برق هستند، گفت: شاید جزو معدود کشور‌های دنیا باشیم که به زودی پنجاهمین سال همکاری مشترک بر سر رودخانه‌های مرزی خود را جشن بگیریم.
وی با اشاره به افزایش همکاری‌های دو کشور پس از سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به جمهوری آذربایجان، گفت: در کمتر از یک ماه پس از انجام این سفر موفق شدیم قراردادی را با طرف آذری به امضا برسانیم تا در تابستان امسال که به طور طبیعی با افزایش نیاز به مصرف برق روبه رو هستیم بتوانیم بر حسب این قرارداد در طول چندماه شروع به خرید و وارد کردن برق تا حدود ۱۸۰ مگاوات کنیم.
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه امکان فنی تبادل ۸۰۰ مگاوات برق با جمهوری آذربایجان برقرار شده است، ادامه داد: در قرارداد بین دو کشور این موضوع مورد توافق قرار گرفته است که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته پس از تابستان این ظرفیت را فعال خواهیم کرد.
اردکانیان اتصال شبکه برق ایران، آذربایجان و روسیه را یکی دیگر از توافقات سفر رئیس جمهور به باکو دانست و افزود: چنان چه با پشت سرگذاشتن مراحل فنی، این طرح اجرایی شود مطمئنا کشور ما از لحاظ امنیت سیستم برق و کیفیت آن به درجه بالاتری خواهد رسید.
وی تصریح کرد: اتصال به شبکه‌ای که بیش از سه برابر ما ظرفیت نصب شده دارد ضمن اینکه امتیازات فراوانی خواهد داشت در عین حال ما را نیز از جهات مختلف فنی وادار خواهد کرد که کیفیت بالاتری را در این بخش احراز کنیم.
وزیر نیرو یادآور شد: مطابق سفر رئیس جمهور، نخستین نشست بین معاونان وزرای انرژی سه کشور در باکو برگزار شد و جلسه دوم آن نیز به زودی در مسکو بین سه هیئت فنی برگزار خواهد شد تا در آینده نزدیک شاهد اتصال شبکه برق ایران، آذربایجان و روسیه باشیم.
اردکانیان با اشاره به دعوت رسمی خود از وزیر انرژی آذربایجان برای حضور در ایران، گفت: علاوه بر مذاکرات با طرف آذری، وزیر انرژی این کشور بازدیدی از ظرفیت‌های ساخت داخل ایران از جمله گروه مپنا به عمل آوده‌اند و مذاکرات خوبی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر، فسیلی و حرارتی صورت گرفته است که مقرر شد هیئت فنی این کشور هر چه زودتر مذاکرات خود را گروه‌های ایرانی آغاز کنند که امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت در توسعه روابط دو کشور استفاده کنیم.
وی در پایان با اشاره به وجود پروژه‌های متنوع آبی بین دو کشور که در دست بهره‌برداری است، عنوان کرد: بایستی موضوعات مختلفی در زمینه‌های مالی و فنی بین دو کشور نهایی شود که امروز نخستین جلسه کمیسیون مشترک این پروژه‌ها برگزار شد و مقرر گردید این جلسات به تناوب ادامه داشته باشدتا براساس چارچوب‌های حقوقی و قانونی موجود، همکاری‌های بین دو کشور شکل عملیاتی و فعال‌تری به خود بگیرید.

نظرات

 
   
 
Captcha